Szijjártó Péter: Az új vámok veszélyesek lehetnek az EU és Magyarország számára

Szijjártó Péter, magyar külgazdasági és külügyminiszter, Brüsszelben vezette az EU külügyminiszteri találkozót, ahol a világ gazdasági kihívásairól és az új vámok veszélyeiről beszélt.

Gazdasági hidegháború veszélye

Szijjártó Péter szerint a világ fizikai és gazdasági biztonsága komoly kihívásokkal néz szembe, és reális a veszélye annak, hogy a világ újra blokkokra osztódik, ami gazdasági hidegháborút eredményezhet. Ez a folyamat az Európai Unió és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne, mivel jelentős veszteségeket okozhatna. A magyar elnökség célja, hogy a konnektivitás és a korrekt nemzetközi együttműködés határozza meg a jövőt, ami javíthatja Európa versenyképességét, amely az utóbbi időben csökkent.

Vámok és szankciók kritikája

Szijjártó kritikusan nyilatkozott a vámok és szankciók hatékonyságáról, mondván, hogy soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, és komoly gátját jelentették a gazdasági fejlődésnek. Különösen aggályosnak tartja az új vámok bevezetését Oroszország és Belarusz ellen, mivel ezek megkerülnék az egyhangúság szükségességét az EU-ban. Szijjártó emlékeztetett rá, hogy a tagállamoknak vétójoguk van, ha az intézkedések sértik nemzetbiztonsági vagy gazdasági érdekeiket.

Új geopolitikai helyzet

Az amerikai elnökválasztás új geopolitikai helyzetet teremtett, és Szijjártó szerint új stratégiára van szükség Európa számára, hogy ne legyen vesztes az USA-Kína-Európa háromszögben. Donald Trump győzelme békepárti és patrióta vezetést hoz, ami új lehetőségeket teremthet a nemzetközi kapcsolatokban.

Energetikai együttműködés Oroszországgal

Magyarország elégedett az Oroszországgal fenntartott energetikai együttműködéssel, és nem fogad el beavatkozást az energiaellátás kérdésébe. Szijjártó hangsúlyozta, hogy az energiamix összeállítása kizárólagos nemzeti hatáskör, és Magyarország csak akkor adja fel a megbízható és versenyképes árú energiaforrásokat, ha jobb ajánlat érkezik, ami eddig nem történt meg.

Szankciók hatékonysága

Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, szerint a szankciók működnek, és az orosz gazdaság nehézségekkel küzd. Az orosz jegybank alapkamatának emelése és az import nehézségei például a szankciók hatására utalnak. Ezzel szemben Szijjártó úgy véli, hogy a szankciók politikája kudarcot vallott, és a fegyverszállítások csak meghosszabbítják a háborút.

"Az orosz gazdaság láthatóan nincs a térdén, és távolabb vagyunk a békétől, mint valaha" - mondta Szijjártó Péter.

Szijjártó szerint béketárgyalásokra van szükség, és Trump győzelme a legnagyobb remény, hogy visszaköltözzön a béke a világba.

EU szabadkereskedelmi törekvései

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, üdvözölte a tagállamok azon szándékát, hogy további nyomást gyakoroljanak Oroszországra, és széles körben vessenek ki vámokat. Az Európai Bizottság jelenleg egy új szankciós javaslaton dolgozik, amely a mezőgazdasági termékekre, köztük a műtrágyákra összpontosít. Dombrovskis szerint az EU már most a szabadkereskedelmi megállapodások legnagyobb hálózatával rendelkezik, és ezt tovább kívánja bővíteni, többek között Indonéziával, a Fülöp-szigetekkel, Thaifölddel, Indiával, a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezettel és Mexikóval folytatott tárgyalások révén.