Magyarország saját műholdprogramot indít a 4iG vezetésével
A 4iG Űr- és Védelmi Zrt. nagyszabású műholdprogramot indít, amely Magyarország és Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésű projektje lesz az űriparban.
A 4iG Űr- és Védelmi Zrt. bejelentette, hogy HUSAT néven saját műholdprogramot indít, amely egy geostacionárius pályán keringő műholdat (HUGEO) és nyolc alacsony föld körüli pályán keringő műholdat (HULEO) foglal magában, 2032-ig. A program célja, hogy a 4iG teljes körű földmegfigyelési és műholdas kommunikációs szolgáltatóvá váljon, a rakéták kivételével minden folyamatot lefedve. A program keretében a 4iG 2028 év végéig tervezi az alacsonypályás konstelláció keretében (HULEO) egy saját földmegfigyelési, valamint egy saját geostacionárius (HUGEO) távközlési műhold felbocsátását. A martonvásári gyártóközpont megnyitását 2026-ra tervezik, ahol a műholdakat tervezik és gyártják majd. A HUEOP műholdak elektrooptikai kamerákkal, míg a HUSAR műholdak radartechnológiával működnek, lehetővé téve a felhőkön való átlátást is. A HUGEO műholdat nemzetközi partnerrel gyártatják, de a martonvásári telephelyen készül.
A program finanszírozása piaci szolgáltatásokon, partnermegállapodásokon és hiteleken keresztül történik, ami az iparágban megszokott. A 4iG veszteségesen működik, 2023-ban mínusz 6,4 milliárd forint volt az adózott eredménye.
A 4iG nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi piacra is belépne az űriparban, célja, hogy az ESA, a NATO és más nemzetközi szervezetek keretein belül működjön. A magyar űripar fejlődésének szakaszában van, ahol a 4iG vezető szerepet kíván betölteni. A HUSAT program az első magánkezdeményezésben és finanszírozásban megvalósuló műholdprogram Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban. A műholdfejlesztési program a felbocsátást leszámítva a teljes értékláncot lefedi az alacsony földkörüli pályára tervezett műholdak gyártásától, a műholdüzemeltetésen át az adatok feldolgozásáig. A georedundáns földi rendszerek működését, és az adatok gyűjtését a Hungaro DigiTel leányvállalattal közösen irányítják majd.
A 4iG februárban jelentette be, hogy az űripari portfólióját önálló holdingtársaságba szervezi. A terveik szerint a műholdfejlesztéssel, dróngyártással és drónvédelemmel foglalkozó 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. a világ vezető űrügynökségeinek lehet a beszállítója. A műholdak és űrrendszerek készítésére alkalmas martonvásári központ a REMRED Zrt. 45 százalékos tulajdonrészének a megvásárlásával került a 4iG érdekeltségébe, és a gyártói háttér birtokában a közép-európai piac egyedülálló szereplője lehet.
A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. kizárólagos tulajdonosa, a 4iG a BÉT prémium kategóriás kibocsátója. A részvényei kedden 798 forinton zártak, az árfolyama egy éven belül 720 és 865 forint között mozgott.