Az Átlátszó pert indít, míg Somkuti Bálint kijelentései felháborodást keltenek

Az Átlátszó jogi lépéseket tesz a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, míg Somkuti Bálint kijelentései az 1956-os forradalom kapcsán széles körű felháborodást váltanak ki.

Az Átlátszó és a Szuverenitásvédelmi Hivatal közötti jogi vita

Az Átlátszó bejelentette, hogy személyiségi jogi pert indít a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, miután a hivatal jelentése szerint az Átlátszó tevékenysége veszélyezteti a magyar szuverenitást. Az Átlátszó szerint a jelentés alaptalan és hazug, és a hivatalnak nincs hatásköre az ő tevékenységük vizsgálatára. Az Átlátszó hangsúlyozza, hogy a jelentés jogi keretek nélkül készült, és nem kapták meg a lehetőséget a véleményezésre sem.

Somkuti Bálint kijelentései és a közéleti reakciók

Somkuti Bálint, a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatója, az 56-os forradalom leverésére emlékező nemzeti gyásznap alkalmából tett kijelentéseivel váltott ki felháborodást. Eredetileg azt írta, hogy „aki a túlerőt nem tiszteli, az nem hős, hanem bolond”, majd ezt módosította. A végső változat szerint: "Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem elsősorban hős, hanem bolond!" Somkuti kijelentései miatt több szervezet, köztük a Mi Hazánk Mozgalom, követeli a távozását, mivel a kijelentések az 56-os forradalom hőseinek emlékét sértik.

Somkuti korábbi kijelentései is nagy visszhangot váltottak ki, például az 1956-os forradalom és Ukrajna helyzetének párhuzamba állítása kapcsán. A közösségi médiában tett kijelentések módosításai és a különböző verziók is zavart okoztak a közvéleményben.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal azonnali hatállyal szerződést bontott Somkuti Bálinttal, amit a hivatal Facebook-oldalán közölt. Bár a közlemény nem tér ki az okokra, valószínűsíthető, hogy a november 4-ei posztja miatt történt a szerződésbontás. Somkuti Bálint a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet munkatársa is volt, amelyet az egykori III/III-as ügynök, Horváth József vezet.

Somkuti Bálint bocsánatot kért a Facebook-bejegyzése miatt, amelyben kifejtette, hogy sajnálja, ha megbántotta a hősöket és azokat, akiket megsértett. Elmondta, hogy a mondatot egy sor elmélkedés előzte meg, és büszke a magyar történelemre. Nagybátyja politikai fogoly és '56-os forradalmár volt, ami számára különösen fontos.

Somkuti újabb nyilatkozatában sajnálatát fejezte ki, hogy posztjával sokakat megbántott, és vállalja a következményeket. Hozzátette, hogy sajnos, aki egyedül kezeli a Facebookját, az belefut ilyen hibákba.

Somkuti hangsúlyozta, hogy mindig büszke volt a magyar történelemre, és nagybátyja politikai fogoly és 56-os forradalmár volt, amit mindig büszkén mesél. A botrányt kiváltó mondatot a legrosszabb kiragadott gondolatnak tartja.

Somkuti reggeli bejegyzése két mondatból állt, ebből az egyik volt az 56-os hősök lebolondozása. A másik „a dicsőség a hősöknek” mondat. Posztja végén kifejtette, hogy büszke azokra a magyar hősökre is, akiket a történelem egy ideig félreértett, példaként az 1849-es világosi fegyverletételt hozta.

Somkuti szerint a harchoz nagy erő kell, de a bölcsesség és lelki erő is fontos, hogy tudjuk, mikor kell a népet és az embereket védeni.