A forint és a dollár alakulása: fontos hét előtt állunk
A forint hétfő reggel enyhe erősödést mutatott az euróval szemben, miközben a dollár jelentősen gyengült, ami az amerikai elnökválasztás és a Fed kamatdöntő ülésének hatására történt.
Az elmúlt hetekben a forint gyengült, de hétfő reggel 407,70 forintos árfolyamon kezdett az euróval szemben, ami enyhe erősödést jelent. Az amerikai dollár jelentősen gyengült az euróval szemben, 0,6%-os csökkenést mutatva.
A héten két fontos esemény is várható, amelyek befolyásolhatják a devizapiacokat: az amerikai elnökválasztás és a Federal Reserve kamatdöntő ülése. Kamala Harris esélyei javultak a választásokon, ami hozzájárulhatott a dollár gyengüléséhez.
Az amerikai elnökválasztás előtt Kamala Harris alelnök esélyei javultak, ami piaci reakciókat indított el. Korábban a piacok Trump győzelmére számítottak, ami a Trump-trade kialakulásához vezetett, de Harris esélyeinek növekedése miatt esnek az amerikai hosszú kötvényhozamok és gyengül a dollár.
A nemesfémek és a részvénypiacok nem mutatnak érdemi reakciót Harris esélyeinek növekedésére, mivel a laza fiskális politika és a jegybankok tartalékpolitikája nem változik érdemben.
A Federal Reserve várhatóan csütörtökön 25 bázispontos kamatcsökkentést hajt végre, ami tovább befolyásolhatja a devizapiacokat. Az euró 0,6%-os erősödéssel 1,0901 dolláron állt, míg a jen is erősödött a dollárral szemben, 0,9%-kal 151,60-ig gyengült az amerikai deviza. A dollárindex 0,3%-kal 103,63-ra csökkent.
A Bank of England és a svéd Riksbank szintén kamatdöntő ülést tart csütörtökön, ami tovább növeli a hét gazdasági eseményeinek jelentőségét.
Ha jön Donald Trump, érkezik vele az agresszív gazdaságpolitika
Magyarország szempontjából nemcsak a várható elnök személye a kérdéses, hanem az sem bizonyos, hogy milyen támogatásban részesül majd az elnök a programja végrehajtásához. Választási ígéretekben nem volt hiány egyik oldalon sem – ezeknek számottevő reálgazdasági és pénzpiaci hatása is lehet az előttünk álló hónapokban.
Donald Trump győzelme esetén egy agresszívabb gazdaságpolitikával és egy agresszívabb vámpolitikával szembesülhet a világ az Egyesült Államok részéről.
Ennek következtében a vámok megemelése Magyarország szempontjából az egyik legjelentősebb kockázat a régiós országokat tekintve.
Republikánus győzelem esetén emellett magasabb inflációval, ezáltal magasabb kamatszinttel lehet kalkulálni, és így erősebb dollár árfolyamra lehet számítani. A feltörekvő devizáknak általában nem tesz jót a dollár erősödése, így ez a forintra nézve is igaz.
Tekintve, hogy a forint már most is sokat gyengült, elképzelhető, hogy a 410-es szint fölé menne tartósan az árfolyam.
Demokrata győzelem esetén a dollár árfolyama valószínűleg kissé gyengébb lehet, ami a forint árfolyamát segíthetné.
Ezen felül az alacsonyabb vámok miatt Magyarország kereskedelmi pozíciója sem romlana érdemben.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakértői októberben rámutattak, hogy a magyar kormány viszonya kifejezetten hűvös a hivatalban lévő demokrata kormányzattal, és nyíltan Trump visszatérését támogatja, remélve, hogy a kétoldalú kapcsolatok a Trump-elnökség alatt megszokott szintre térnek vissza.
Ha Trump nyerne, Magyarország helyzete valószínűleg megerősödne, hiszen a két vezető között jó, személyes kapcsolat van, és a magyar kormányfő értékrendbeli és gazdaságpolitikai elképzelései is közelebb állnak a Trump-féle megközelítéshez.
Egy Harris-győzelem viszont inkább a Biden-éra folytatását hozná, ami a magyar–amerikai kapcsolatok további stagnálását eredményezné.
Egy biztos, az államadósság elszáll
Bármelyik elnökjelölt nyeri meg a választásokat, a felvázolt programjaik magasabb deficit- és adósságszintet hozhatnak, ugyanakkor a költségvetés kihívásai és a hosszabb távú adóssághelyzet alakulása valamelyest háttérbe szorult a tengerentúlon a választási kampányidőszak során.
A CRFB think tank október 7-i becslése az elnökjelöltek programjainak hatását vizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy
Trump győzelme esetén az amerikai adósságszint kétszer akkora mértékben (7500 milliárd dollár) emelkedne 2035-ig, mint amire Harris győzelme esetén számítani lehetne (3500 milliárd dollár). A think tank szerint az államadósság Trump programja esetében 17 százalékponttal akár a GDP 147 százalékára, míg Harris esetében 8 százalékponttal a GDP 133 százalékra emelkedhet.