A magyar tőzsde októberi teljesítménye és jelenlegi helyzete

Októberben a BUX index új csúcsot döntött, de a magyar tőzsde jelenleg stagnál, miközben a blue chipek vegyesen teljesítenek.

Októberben a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX, új csúcsot döntött, és a hónapot 73 865,96 ponton zárta. Október 16-án az index 75 170 ponton zárt, ami új napi rekordot jelentett. A Magyar Telekom részvényei különösen jól teljesítettek, 9,3%-os emelkedéssel zárták a hónapot. Az azonnali részvénypiaci forgalom 186,6 milliárd forintot tett ki, napi átlagban 8,48 milliárd forintos értékkel. A befektetési szolgáltatók közül a Concorde végzett az élen 105,3 milliárd forinttal.

A Magyar Telekom részvényei az év eleje óta 68%-os, egy év alatt pedig 90%-os növekedést értek el osztalék nélkül, ami kiemelkedő teljesítmény a hazai és az európai telekommunikációs szektorban egyaránt. Az Euro Stoxx Telecommunications index idén 17%-kal emelkedett, míg a Magyar Telekom négyszer jobban teljesít, mint az átlagos riválisok.

A globális tőkepiacokon vegyes hangulat uralkodott, amelyet az inflációval és a monetáris politikai bizonytalanságokkal kapcsolatos aggodalmak fokoztak. Az amerikai piacokon az S&P 500 és a Nasdaq indexek ingadozó teljesítményt mutattak. Európában a részvénypiacokat az energiaválság és a lassuló német gazdaság befolyásolta, míg Kínában a gazdasági fellendülés lassú ütemben zajlik.

Jelenleg a BUX index stagnál, bár közép- és hosszútávon emelkedő trendet mutat. A Mol és az OTP árfolyama emelkedett, előbbié 1,4%-kal, utóbbié 0,4%-kal, míg a Richter és a Magyar Telekom árfolyama esett, előbbi 1,3%-kal, utóbbi 1,7%-kal. A hazai midcapek piacán a Graphisoft Park és az ANY árfolyama esett, míg az Alteo részvényei emelkedtek. Az OTP részvényei voltak a legnagyobb forgalmúak, 4,8 milliárd forint értékben cseréltek gazdát.

A hétfői kereskedés során a BUX index 0,04%-os csökkenéssel 73 837,78 ponton zárt. A keddi amerikai elnökválasztás miatt a tőkepiacokat kivárás jellemezte, és az európai piacokat iránykeresés és enyhén negatív hangulat uralta. A Mol árfolyamát az emelkedő olajárak felhúzták, míg a Richter és a Magyar Telekom papírjai estek a profitrealizálás miatt. A Mol 36 forinttal, 1,38%-kal 2640 forintra nőtt, míg az OTP-részvények ára 70 forinttal, 0,37%-kal 18 750 forintra emelkedett. A Magyar Telekom árfolyama 20 forinttal, 1,74%-kal 1128 forintra esett, a Richter-papírok árfolyama pedig 140 forinttal, 1,29%-kal 10 700 forintra csökkent. A BUMIX 6786,02 ponton zárt, ami 43,96 pontos, 0,64%-os csökkenés péntekhez képest.

A Magyar Telekom részvényeinek árfolyamát befolyásolhatja az MSCI index felülvizsgálata, amely szerdán esedékes. Nem zárható ki, hogy a Magyar Telekom papírokról is érkezik hír, különösen az MSCI Emerging Markets Index tagság kapcsán.

Az elemzői céláremelések és a kormány által jövőre kivezetendő távközlési különadó is pozitív hatással lehet a részvényekre, amely 40 milliárd forint megtakarítást jelent a Magyar Telekomnak. A 2025-re várható részvényesi juttatások (osztalék+saját részvény visszavásárlás) a jelenlegi árfolyamra vetítve 9,5%-os éves hozammal kecsegtetnek, ami jóval felette van a másodpiaci állampapírhozamoknak.

A Deutsche Telekom, amely a Magyar Telekom részvényeinek 65%-át birtokolja, jelenlegi piaci értéke 152 milliárd dollár, míg a Magyar Telekomé mindössze 3 milliárd dollár.