Négynaponta gyilkolnak meg újságírókat világszerte az UNESCO szerint

Az UNESCO legfrissebb jelentése szerint az elmúlt két évben világszerte négynaponta megöltek egy újságírót, és az esetek túlnyomó többségében senkit nem vontak felelősségre.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) jelentése szerint 2022-ben és 2023-ban összesen 162 újságírót gyilkoltak meg világszerte. Az esetek több mint fele fegyveres konfliktus által sújtott országokban történt.

Azok az újságírók, akik nem háborús övezetben haltak meg, gyakran szervezett bűnözéssel és korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatos munkájuk miatt váltak áldozatokká, vagy tüntetések tudósítása közben vesztették életüket.

Az UNESCO kétévente készít jelentést az újságírók biztonsági helyzetéről, és az előző jelentéshez képest mostanra 38 százalékkal emelkedett a megölt újságírók száma. A legtöbb újságírót 2022-ben Mexikóban gyilkolták meg, összesen 19-et, míg 2023-ban a palesztin területeken 24 esetet jegyeztek fel.

A jelentés arra is rámutat, hogy az újságíró-gyilkosságok 85 százalékában nem büntettek meg senkit, ami súlyos problémát jelent a felelősségre vonás terén.

Október 25-én izraeli légicsapásban újságírók vesztették életüket Dél-Libanonban. Az áldozatok között volt az Al-Mayadeen operatőre, Ghassan Najjar, Mohamed Reda mérnök, és Wissam Qassem kamerakezelő.