Szijjártó Péter Minszkben: Magyarország az eurázsiai együttműködés élharcosa
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Minszkben, az Eurázsiai Biztonsági Konferencián hangsúlyozta Magyarország elkötelezettségét az eurázsiai együttműködés mellett, és kiemelte a nemzetközi párbeszéd fontosságát.
Szijjártó Péter szerint Magyarország az egyetlen európai ország, amely nyíltan beszél az eurázsiai együttműködés szükségességéről, míg más országok csak titokban vágynak erre. A miniszter szerint a nemzetközi közösségnek a hidak felégetése helyett a hidak építésére kellene összpontosítania, ami minden fél számára előnyös lehetne.
A konferencián, ahol az orosz és a szír külügyminiszter is részt vett, Szijjártó kiemelte, hogy a világ biztonsági helyzete a második világháború óta a legsúlyosabb, és egy újabb globális fegyveres konfliktus kirobbanásának kockázata is fennáll.
Magyarország ragaszkodik szuverenitásához, és nem fogad el semmiféle diktátumot, cselekedeteit saját nemzeti érdekei vezérlik. Szijjártó hangsúlyozta, hogy a párbeszéd hiánya miatt az Európai Unió kevésbé biztonságos és versenyképes hely lett.
A magyar kormány gazdasági semlegesség stratégiáját hirdette meg, amely szerint Magyarország nem fogad el korlátozásokat arra vonatkozóan, hogy kivel működik együtt. Szijjártó szerint "mindig jobb a győztesek között lenni, mint a vesztesek között".
Szijjártó Péter Minszkben találkozott Szergej Lavrovval, az orosz külügyminiszterrel, ahol áttekintették a kétoldalú kapcsolatok állását, különös tekintettel az energetikai együttműködésre. A Török Áramlat vezetéken keresztül érkező földgáz mennyisége meghaladja a napi húszmillió köbmétert, és a Barátság vezeték továbbra is az első számú útvonal a kőolajszállítás terén.
A paksi atomerőmű bővítése jól halad, és a következő évtized elején új nukleáris reaktorok léphetnek működésbe. Ezáltal jelentősen megnő majd a nukleáris energia részesedése a villamosenergia-ellátásban, így garantálható lesz az ellátás biztonsága és a rezsicsökkentés eredményeinek megtartása.