Az ukrajnai háború emberi és geopolitikai vetületei
Az ukrajnai háború továbbra is súlyos emberi és geopolitikai következményekkel jár, miközben a harcok és a diplomáciai erőfeszítések egyaránt folytatódnak.
Emberi történetek a háború árnyékában
A háború egyik legmegrázóbb története Ilja, a 12 éves mariupoli kisfiú esete, aki súlyosan megsérült, és szemtanúja volt édesanyja halálának az orosz bombázások során. Ilja története kulcsszerepet játszott az ICC által Vlagyimir Putyin ellen kiadott elfogatóparancsban, amely a gyerekek elhurcolását háborús bűncselekményként kezeli. Nagymamája, Olena, rendkívüli erőfeszítéseket tett, hogy visszaszerezze unokáját az orosz ellenőrzés alól.
Eközben a legutóbbi orosz támadás Harkivban két ember életét követelte, köztük egy 11 éves kisfiúét, és 34-en megsérültek. Az ukrán légvédelem több rakétát és drónt is megsemmisített, de a támadások továbbra is súlyos károkat okoznak az országban.
Katonai fejlemények és diplomáciai törekvések
Az ukrán vezetés az orosz előrenyomulás miatt aggodalmát fejezi ki, és hosszú hatótávolságú rakétákat kér az Egyesült Államoktól. A Kreml ezt Kijev elkeseredettségének jeleként értelmezi. A Tomahawk rakéták esetleges szállítása jelentősen növelhetné Ukrajna csapásmérő képességét, új fejezetet nyitva a konfliktusban.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök állítása szerint ukrán tábornokok a háború korai szakaszában megadásról tárgyaltak vele. Lukasenka szerint a Kijev környéki orosz csapatok visszavonása a nyugati hatalmak befolyásának köszönhető, és Ukrajna "csalárdsága" a háború elnyúlásához vezetett. A fehérorosz elnök feltétel nélküli tárgyalásokat sürget a konfliktus lezárása érdekében.