CIA toborzási kampány Kínában, Iránban és Észak-Koreában
A CIA új toborzási kampányt indított Kínában, Iránban és Észak-Koreában, a közösségi médiát használva az informátorok felkutatására. A kampány célja, hogy a helyi lakosokat biztonságos csatornákon keresztül kapcsolatba lépésre ösztönözze.
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a közösségi médián keresztül próbál informátorokat toborozni Kínában, Iránban és Észak-Koreában. A kampány során mandarin, fárszi és koreai nyelven tették közzé üzeneteiket, amelyekben arra kérik az érdeklődőket, hogy biztonságos csatornákon, például VPN-en vagy a Tor-hálózaton keresztül vegyék fel velük a kapcsolatot.
A CIA korábban Oroszországban is indított hasonló kampányt, amelyet sikeresnek ítéltek meg, és most a többi autoriter rezsim felé is nyitottak. A toborzó üzeneteket különböző platformokon, mint az X, Facebook, YouTube, Instagram, Telegram, LinkedIn és a dark web, tették közzé. A jelentkezők nevét, tartózkodási helyét és elérhetőségét kérik.
Mason Richey, a szöuli Hankuk University of Foreign Studies nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó docense szerint Észak-Korea esetében kérdéses a projekt sikere, mivel a lakosság nagy részének nincs internet-hozzáférése. Úgy véli, hogy talán azok között az üzletemberek között találhatnak új informátorokat az amerikaiak, akik átléphetik az ország határát és hozzáférhetnek VPN-hez.
David Cohen, a CIA igazgatóhelyettese szerint Kínában rengeteg olyan ember lehet, akik nem kedvelik a fennálló rezsimet és hajlandóak együtt dolgozni velük. Ezzel szemben Liu Pengyu, a kínai nagykövetség szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az USA dezinformációs kampányba kezdett, de elkerülhetetlenül kudarcra van ítélve minden olyan terv, ami éket akar verni a kínai nép és a Kínai Kommunista Párt közé.
Az amerikai hírszerzés Észak-Koreát, Iránt és Kínát „nehéz célpontnak” tekinti a hírszerzés terén, tekintettel arra, hogy valamennyi ország szigorú megfigyeléssel igyekszik elfojtani a másként gondolkodókat. Ez a legújabb erőfeszítés részükről egy módja lehet annak, hogy a CIA alkalmazkodjon a fokozott állami elnyomás és globális felügyelet új környezetéhez.
Richey szerint az, hogy az Egyesült Államok egy ilyen méretű, különböző országokra kiterjedő kampányt indított, jól mutatja, hogyan látja nemzetbiztonsági kihívásait és most már nem csupán kétoldalú konfrontációkba ütközik Kínával és Oroszországgal, Iránnal és Észak-Koreával, hanem egy egész feltörekvő blokkal áll szemben. Ez pedig a professzor szerint a hidegháborút idézi.