Vitézy Dávid és Karácsony Gergely találkozója: Patthelyzet a főpolgármester-helyettes kérdésében

Vitézy Dávid és Karácsony Gergely találkozóján nem sikerült megállapodni a főpolgármester-helyettes személyéről, ami továbbra is patthelyzetet eredményez a fővárosi közgyűlésben.

Öt frakció egyeztetett Karácsony Gergellyel kedden a városházán, köztük a Fidesz, a Kutyapárt, a DK, a Tisza Párt és a Vitézy Dávid-LMP képviselője is. A találkozó „korrekt hangulatú volt”, de nem sikerült megállapodni a főpolgármester-helyettes személyéről. Karácsony ragaszkodik ahhoz, hogy Kiss Ambrus legyen a helyettese, de a Tisza Párt nem támogatja ezt a javaslatot.

Vitézy Dávid bejelentette, hogy ő lesz a Vitézy Dáviddal Budapestért-LMP frakcióvezetője. Elmondta, hogy csak akkor vállalná a főpolgármester-helyettesi posztot, ha érdemi programmegvalósítási jogköröket és források feletti befolyást kapna. Vitézy szerint a közlekedésben, a városfejlesztésben, a rendészetben és a lakhatásban tudna a legtöbbet elérni.

Karácsony Gergely a Telexnek adott interjújában arról beszélt, hogy a Tisza Párt szerelmes lett Vitézybe, és egy „mesterterv szerint Vitézy minden hatalmi jogkört magához ragadva kvázi főpolgármesterként vezetné a várost.” Vitézy erre úgy reagált, hogy „fogalmilag lehetetlen”, hogy a főpolgármester-helyettesnek több joga legyen, mint magának a főpolgármesternek.

Karácsony Gergely egy Facebook-videóban elmondta, hogy nem volt kellemes Magyar Péterrel tárgyalni, de nyitott a Fidesszel való együttműködésre bizonyos ügyekben. Az előző ciklusban a közgyűlési szavazások 58%-a egyhangú volt, és Karácsony szerint a demokrácia macerás és lassú folyamat.

Vitézy Dávid az Indexnek adott nyilatkozatában pozitív fejleményként értékelte, hogy érdemi ügyeket vitathatnak meg a képviselők, de súlyos politikai kudarcnak nevezte, hogy nem tudtak főpolgármester-helyettest választani. Vitézy lesz a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság vezetője, és a frakciók közös pontokat találtak a fővárosi cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági rendszereinek működtetésében.

Vitézy szerint, ha hosszabb távon sem sikerül helyettest választani, minden felelősség Karácsony Gergelyre hárul, ami megnehezíti a városvezetést. A közgyűlés feloszlatása nem reális opció, mivel ehhez 4/5-ös többség szükséges.

Az SZMSZ módosítására számos javaslat érkezett, és Vitézy szerint több ügyben is lehet konszenzust teremteni. A pénteki alakuló ülésen szavaznak az SZMSZ-ről és a módosító javaslatokról, de ha nem sikerül megegyezni, a régi SZMSZ marad érvényben, és főpolgármester-helyettes nélkül vágnak neki az új ciklusnak.

A Tisza Párt elnöke, Magyar Péter szerint Karácsony Gergelynek több főpolgármesteri jogkörről kell lemondania, és a legnagyobb vita arról van, hogy Karácsony mennyi jogköréről mondjon le. Karácsony elismerte, hogy a frakciók az SZMSZ jelentős átírását kérték, és a 19 javaslat nagy részét elfogadhatónak tartja, de néhányban nem enged. Ilyen a fővárosi cégvezetők kinevezésének és visszahívásának, valamint a két közgyűlés közötti, saját jogú főpolgármesteri döntések kiadásának joga.

A Tisza Párt képviselői beülnek a bizottságokba és két tanácsnokot is adnak. Két bizottság összevonása miatt az 5 helyett csak 4 alakul, és a Tisza Párt a tulajdonosi bizottság elnöki posztját kapja meg, emellett egy másik grémiumnak az alelnöki tisztségét is.

A fővárosi cégek vezetői posztjaira Karácsony fenntartja a pályázatot, és az az alapján összeálló névlistára tesz javaslatot a közgyűlésnek az október végi következő ülésen. Magyar Péter szerint a kiválasztási és jóváhagyási folyamatba beleszólást kérnek, és a Tisza-frakció biztosan nem szavazza meg a fővárosi képviselők fizetésemelését, ám más előterjesztéseket igyekeznek támogatni.