Palkovics László lemondott a győri egyetem kuratóriumának elnöki tisztjéről

Palkovics László lemondott a győri Széchenyi István Egyetem kuratóriumának elnöki tisztségéről, hogy elősegítse a KEKVA egyetemeket sújtó európai uniós szankciók megszüntetését.

Palkovics László, aki 2022. december 7-e óta töltötte be a győri egyetem alapítványának kuratóriumi elnöki posztját, lemondásával a KEKVA egyetemeket sújtó európai uniós szankciók feloldását kívánja elősegíteni. A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány közleménye szerint Palkovics ezen gesztusával segíteni kívánja a magyar kormány sikeres tárgyalásait az Európai Unióval. A tisztséget október végéig tölti be, hogy biztosítsa az Alapítvány működésének zavartalanságát a soron következő tisztújító kuratóriumi ülésig.

A lemondás összhangban áll a kormány új törvénymódosítási javaslatával, amely szigorítja az egyetemi alapítványok összeférhetetlenségi szabályait. Az új szabályok szerint a kuratóriumi tagok mandátuma legfeljebb hat év lehet, és csak egyszer választhatók újra. Emellett a politikai és állami vezetői tisztségek betöltői, például miniszterek, polgármesterek és országgyűlési képviselők nem lehetnek tagok az egyetemi alapítványok kuratóriumaiban.

Az Európai Bizottság azonban továbbra is elégedetlen lehet a magyar javaslatokkal, mivel elvárja, hogy a kuratóriumi tagok mandátuma legfeljebb négy év legyen, és a politikai szereplők visszavonulása után két év „kihűlési időt” írjanak elő, mielőtt újra csatlakozhatnának az alapítványokhoz. Emellett a Bizottság átláthatóbb kiválasztási folyamatot és az Állami Számvevőszék szerepének felülvizsgálatát is kéri.

A konfliktus gyökerei 2022 végére nyúlnak vissza, amikor az Európai Bizottság több mint 30 magyar intézményt, köztük 21 egyetemet zárt ki az Erasmus+ és Horizon Europe programokból, mivel a kormány által bevezetett modellváltás és a politikai befolyás alatt álló kuratóriumok aláássák a tudományos szabadságot és a transzparenciát. A kormány válaszul elindította a HU-rizon és Pannónia ösztöndíjprogramokat, de ezek nem váltak életképes alternatívává.

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumából eddig hárman léptek ki: Szijjártó Péter külügyminiszter, Dézsi Csaba András, Győr leváltott polgármestere, és most Palkovics László. Dézsi Csaba András lemondását Palkovics László erősítette meg. Az alapítvány sajtóközleménye szerint Palkovics a soron következő, október végére tervezett tisztújító kuratóriumi ülésig ellátja a munkáját.

Az alapítvány tulajdonába került számos értékes állami vállalat, például a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt., a Rába Járműipari Holding Nyrt., és a Győr-Pér Repülőtér Kft. A politikai vitában a közéleti szerepet vállalók céltáblává váltak, függetlenül tudományos teljesítményüktől. Palkovics továbbra is segíteni kívánja a győri Széchenyi István Egyetem fejlődését.

A KIM törvénymódosítási javaslata pontosan szabályozná, hogy kik nem tölthetnek be kuratóriumi tagságot egyetemi alapítványokban. Az összeférhetetlenséget nem elég a kinevezéskor megszüntetni, hanem legalább egy évnek el kell telnie, ahhoz, hogy valaki kinevezhető legyen. Az Állami Számvevőszék ellenőrizné, és a modellváltó egyetemek által alapított gazdasági társaságokat is vizsgálnák. A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány 2023 óta egy e-autó bizniszben utazó amerikai cég partnere lett.

Tavaly februárban az összes fideszes miniszter lemondott egyetemi kuratóriumi tisztségéről. Idén szeptembertől megszűnt az Erasmus lehetősége a modellváltó egyetemekre járó diákoknak. Gulyás Gergely korábban azt mondta, hogy akkor nyújtanak be törvénymódosító javaslatot, amint megállapodtak az Európai Bizottsággal. Úgy tűnik, a megállapodás megtörtént, az EU nem tágít, a kormány kénytelen áldozni a tudomány oltárán.