Az ukrajnai háború legfrissebb fejleményei: lőszerraktárak megsemmisítése, Vuhledár ostroma és az orosz ellentámadás kudarca
Az ukrajnai háborúban jelentős fejlemények történtek: az ukrán erők sikeres támadásokat hajtottak végre orosz lőszerraktárak ellen, miközben Vuhledárban heves harcok zajlanak és Kurszk megyében kudarcba fulladt egy orosz ellentámadás.
Az ukrán erők szeptember 21-én csapást mértek orosz lőszerraktárakra Krasznodarban (Tikhoretsz) és Volgográdban (Tver). Korábban Kijev sikeres támadást hajtott végre egy toropéci lőszerraktár ellen, amely során legalább 30 ezer tonnányi lőszer semmisült meg. A hadművelet eredményeként rövid ideig ellátási nehézségek adódtak az orosz tüzérség és kézifegyverek lőszerellátásában, ami kritikus fontosságú a háború során. A három helyszínen megsemmisített lőszerek összmennyisége az orosz és észak-koreai lőszerellátás eddigi legnagyobb veszteségét jelenti.
Az eset rámutat arra, hogy az orosz légvédelmi eszközök nehézségekbe ütköznek az ukrán dróntámadások kivédésében. Vélhetően az orosz hadvezetés kénytelen lesz szétszórtabb logisztikai láncot létrehozni, ami tovább terheli a már eddig is túlterhelt rendszert.
Eközben Vuhledárban heves harcok zajlanak. Az ukrán vezérkar erősítést küldött a településre, ahol az orosz szakadár formáció, a „Donyecki Népköztársaság” vezetője, Gyenisz Pusilin szerint az ukránok sorkatonákból álló alakulatokat küldtek a régióba, akik tömegesen adják meg magukat. Pusilin állításait azonban nem lehet független forrásból megerősíteni. Az ukrán oldalról érkezett hírek szerint a mozgósított katonák nem elég motiváltak, és néhány esetben megadták magukat, de tömeges megadásról nincs hír.
Az ukrán ellenállás továbbra is nagyon kemény Vuhledár térségében, de az orosz erők folyamatosan nyomulnak előre.
Kurszk megyében az orosz ellentámadás kudarcba fulladt az ukrán kézre került Plekhovo falu környékén. Az orosz 15. Pjatnaszka-dandár egységei próbálták visszafoglalni a stratégiai fontosságú települést, de saját maguk által korábban kiépített védelmi rendszerükbe ütköztek, amely páncéltörő csapdákból, árkokból és betonakadályokból állt. Az ukrán 129. Területi Védelmi Dandár sikeresen visszaverte a támadást, amikor az oroszok éppen a saját maguk által kiépített rendszeren próbáltak átkelni, majd hirtelen egy nagyszabású dróntámadás érkezett. Jurij Butusov ukrán haditudósító beszámolója szerint:
> Katonáink megleckéztették az orosz megszállókat és felszerelésüket, páncélozott járművek tucatjait égették fel, és likvidálták az ellenség személyi állományát.
Az incidens rávilágít arra, hogy az augusztus 6-i ukrán offenzíva mennyire felkészületlenül érte az orosz erőket. A korábban kiépített védelmi rendszer, beleértve a páncéltörő csapdákat és a gyalogsági lövészárkokat, most az ukrán csapatok kezére játszottak. Az orosz mérnökök által tervezett védművek hatékonynak bizonyultak, de ironikus módon most az eredeti építőik ellen fordultak. Az ukránok az oroszokkal ellentétben felkészülten várták az orosz alakulatok támadását, ezért hatékonyan tudták kihasználni a helyzeti előnyüket. Az eset jól szemlélteti a háború kiszámíthatatlan természetét és a gyorsan változó frontvonalak okozta stratégiai kihívásokat.