A horvátországi magyar óvodák üressége
A magyar állam 1,3 milliárd forintot fordított horvátországi magyar óvodák építésére, azonban a létesítményekben alig vannak gyerekek. A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HDMK) szerint az építkezések jól haladtak, és a magyar nyelvű óvodai programba 120 kisgyermeket vártak, de a helyszínen csak a létszám töredékével találkoztak a riporterek.
2022 nyarán az HDMK arról számolt be, hogy a Pélmonostor, Kórógy és Szentlászló településeken épülő magyar óvodákra a magyar kormány 1,3 milliárd forintos támogatást adott. A létesítményeket 2023 telén adták át, és a tervek szerint 120 kisgyermeket vártak a magyar nyelvű óvodai programba. Azonban a helyszínen a riporterek csak a létszám töredékével találkoztak.
Jankovics Róbert, a HDMK elnöke az átadón elmondta, hogy az óvodarendszert ingyenesnek és szülői hozzájárulás nélkülinek tervezik, és céljuk, hogy minden magyar gyermek magyarul tanuljon már óvodás korában. Azonban az intézményekben még nem voltak beíratott gyerekek, mivel egy bonyolult adminisztratív folyamat zajlott az építkezés befejezésével párhuzamosan, és remélték, hogy 2024. január végére minden engedélyt megkapnak.
A riporterek megkereséseket küldtek az Európa AP egyesületnek és a HDMK-nak, hogy megtudják, hány óvodás járhat szeptembertől az új intézményekbe, de választ nem kaptak. Pélmonostoron először kedvesen fogadták őket, de az igazgató utasítására nem kaptak választ a létszámmal kapcsolatos kérdéseikre. A bölcsődei csoportszobát üresen találták, és csak egy óvodai szobában láttak 3-4 gyermeket.
Szentlászlón és Kórógyon minden kaput lezártak az érkezők elől, így csak kívülről láthatták, hogy van némi élet az intézményekben. A helyiek szerint Pélmonostorban körülbelül 400, Kórógyon pedig mindössze 400 fő él, ami felveti a kérdést, hogy mennyire éri meg ekkora létesítményeket építeni magyar közpénzből.
Hadházy Ákos és az Átlátszó szerint a valóságban négyen járnak az egyik vadonatúj épületbe. Hadházy a Facebookon azt írta, hogy az igazgató rendőrökkel fenyegetőzött, mert el akarta titkolni a valós helyzetet, és nem akarta megmutatni az épületet az országgyűlési képviselőnek. Az Átlátszó szerint a másik két tagóvodában a kis távolság ellenére már felkészültek az érkezésükre, és minden kaput bezártak. Így kívülről csak látták, hogy valami élet azért van az intézményekben. Szentlászlón még a napellenzőt is lehúzták a csoportszobák ablakán, de előtte csak egy üres termet láttak. Kórógyón pedig két autó, pár színes gyerekkabát és néhány esernyő árulkodott arról, hogy vannak az épületben.
Szöveg: Katus Eszter — Videó: Katus Eszter, Pápai Gergely