A Federal Reserve kamatlábcsökkentést jelent be
A Federal Reserve (Fed) bejelentette, hogy négy év után először csökkenti az alapkamatot, 0,5 százalékponttal. Az új kamatszint 4,75-5 százalék lesz. A döntés jelentős hatással lehet a globális piacokra, beleértve Magyarországot is, ahol a magas amerikai kamatlábak befolyásolják a helyi kötvényhozamokat és az adósságfinanszírozás költségeit.
A Fed utoljára 2020-ban csökkentette a kamatokat, azóta pedig 5,25-5,5 százalékra emelte azokat az infláció elleni küzdelem érdekében, amely 2022 júniusában 9,1 százalékra emelkedett, de azóta augusztusra 2,5 százalékra csökkent. A kamatcsökkentés mértékét illetően előzetesen 0,5 vagy 0,25 százalékpontos csökkentés volt várható, a nagyobb mértékű csökkentés komoly gazdasági problémákra utalhat, míg a kisebb mértékű óvatosabb megközelítést tükrözhet. Jerome Powell, a Fed elnöke a munkanélküliség csökkentését jelölte meg prioritásként. A kamatdöntést helyi idő szerint 20:00-kor jelentették be, amit egy sajtótájékoztató követett, ahol részletezték a döntést és a gazdasági kilátásokat.
A kamatcsökkentés a jelentős változást jelent az amerikai monetáris politikában, miután két évig tartó kamatemelési ciklus következett, amely 2022 márciusában kezdődött. A piaci befektetők többsége az 50 bázispontos csökkentést árazta be, ami szokatlan lenne a Fed tipikus beállításaihoz képest. A globális részvénypiacok volatilitása nagyban függött a Fed kamatcsökkentésének időzítésétől és mértékétől. A kamatcsökkentés általában csökkenti a kölcsönzési költségeket, javítja a vállalatok likviditását és befolyásolja a kötvénypiaci hozamokat, potenciálisan vonzóbbá téve más eszközosztályokat.
A kamatcsökkentések hatása a részvénypiacokra nagyon bizonytalan és külső feltételektől függ. A Marketwatch elemzése kilenc kamatcsökkentési időszakot azonosított hosszú emelkedések után, megállapítva, hogy nincs következetes mintázat a hozamokban. Az S&P 500 teljesítménye a kamatcsökkentések utáni héten vegyes volt, 2019-ben például több mint 3 százalékos esést jegyeztek fel. Az első csökkentést követő hónapban a legnagyobb növekedés több mint 9 százalék volt 1987-ben. Egy év alatt az S&P 500 a legnagyobb csökkenést, több mint 30 százalékot, a 1973 szeptemberi kamatcsökkentés után tapasztalta, míg a 1979-es kamatcsökkentés után jelentősen emelkedett. A kezdeti piaci reakció nem feltétlenül jelzi a hosszú távú hatásokat; például a 2019-es csökkentés utáni első hétben tapasztalt esés ellenére az index az év végén pozitívan zárta az évet.
Ez a szöveg nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak.