Új követelmények a mesterséges intelligenciás PC-k billentyűzetén
Az Intel által közzétett információk alapján hamarosan új követelményeknek kell megfelelniük azon számítógépeknek, amelyeket mesterségesintelligencia-alapúnak szeretnének nevezni a gyártók.
Az Intel nyilvánosságra hozta azokat a feltételeket, amelyek mellett a Windows operációs rendszerrel ellátott számítógépeket hivatalosan is mesterségesintelligencia-alapúnak lehet nevezni. A Microsoft a chipgyártók, mint az AMD, Intel és Qualcomm társaságában dolgozik azon, hogy meghatározzák azokat a kritériumokat, amelyeknek a mesterséges intelligenciás PC-knek meg kell felelniük.
Egy ilyen számítógépnek rendelkeznie kell a legmodernebb processzorral, amely tartalmazza a grafikus és mesterséges intelligenciához kapcsolódó feladatokat támogató egységeket (GPU és NPU). Emellett biztosítani kell a Microsoft MI-jéhez, a Copilothoz való hozzáférést, és egy dedikált gombot is a billentyűzeten, amelynek segítségével azonnal elérhető a Copilot.
A Microsoft már korábban bejelentette ezt a dedikált gombot, de az még nem tisztázott, hogy a gyártók milyen előnyöket élvezhetnek, ha megfelelnek az új irányelvnek. Azonban feltételezhető, hogy az MI PC megnevezés marketing szempontból előnyös lehet a gépek értékesítése során.
A Microsoft nem csak PC-k terén, hanem más platformokon is erőteljesen népszerűsíti az MI-szolgáltatásait, például a Copilot már elérhető androidos és iPhone készülékeken is. Ezzel párhuzamosan a Microsoft bejelentette, hogy 2025. október 14-én megszünteti a Windows 10 támogatását, ami azt jelenti, hogy a Windows 10-et futtató mesterséges intelligenciás PC-k tulajdonosainak is figyelembe kell venniük a támogatás megszűnését és az ezzel járó biztonsági kockázatokat.
A Windows 10 felhasználók számára a Microsoft kiterjesztett biztonsági frissítéseket (Extended Security Updates, ESU) fog felkínálni, amelyekért évente kell fizetniük, ha továbbra is biztonságosan szeretnék használni az operációs rendszert. Az ESU ára 61 dollártól indul az első évben, és ez a lehetőség elsősorban azok számára lesz elérhető, akik nem tervezik a Windows 11-re való frissítést. Az ESU keretein belül a kiterjesztett biztonsági támogatás további három évig, tehát egészen 2028-ig érhető el.
A Microsoft természetesen azt szeretné, hogy a fogyasztók inkább a Windows 11-re váltsanak, de ez megnehezíti, hogy PC-k milliói nem tudnak hivatalosan Windows 11-re frissíteni a szigorú hardverkövetelmények és a Microsoft legújabb operációs rendszerének biztonsági igényei miatt. Azoknak a felhasználóknak, akik később döntenek az ESU programban való részvétel mellett, visszamenőleg is ki kell fizetniük az éves díjat, mivel a korábbi javítások is települnek a gépre. A lehetőség az otthoni felhasználók számára is nyitva áll, így aki nem szeretné – vagy a Windows 11 szigorú hardverkövetelményei miatt nem tudja – frissíteni a számítógépét, még három éven keresztül védett lehet a biztonsági fenyegetésekkel szemben.