E.ON Hungária: 10 milliárd forintos okosmérő beruházás
Az E.ON Hungária több mint 165 ezer új okosmérőt telepít a szolgáltatási területén, a projekt 10,1 milliárd forintba kerül, és az Európai Uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) program, valamint a magyar kormány előfinanszírozása révén valósul meg.
Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára, Steiner Attila a budapesti projektbemutatón kiemelte, hogy a kormány az előfinanszírozás mellett döntött, mivel prioritásként kezeli ezeknek a beruházásoknak a mielőbbi megvalósulását.
A program keretében összesen 290 ezer okosmérő telepítésére kerül sor, 20 milliárd forintos keretösszegből, amelynek több mint felét az E.ON Hungária valósítja meg. Ezzel 432 ezerre nő a vállalat területén használt okosmérők száma, míg országos szinten jelenleg 650 ezer ilyen mérő üzemel, számuk pedig a következő években összesen 800 ezerre emelkedik.
Guntram Würzberg, az E.ON Hungária csoport elnök-vezérigazgatója hozzátette, hogy az újgenerációs eszközök, amelyek a hagyományos áramfogyasztást mérő berendezéseket váltják fel, számos előnnyel rendelkeznek, többek között távolról is leolvashatók, és az ügyfelek pontosabb információt kaphatnak a saját fogyasztásukról. Az okosmérők a napelemmel rendelkező háztartások számára is nélkülözhetetlenek, segítségükkel az áramfelhasználás mellett az esetleges betáplálás is nyomon követhető.
A projekt Széchenyi Terv Plusz keretében meghirdetett Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) pénzügyi forrásainak felhasználásával, a magyar kormány előfinanszírozásával és támogatásával valósul meg.
Fontos mérföldkő ez a fejlesztés, mely nem csak az ügyfelek kényelmét növeli, de támogatja a felelősségteljes energiafogyasztás kultúráját, ami a fenntarthatóbb energiafogyasztást tesz lehetővé
– fogalmazott Guntram Würzberg, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója. Elmondta azt is, hogy az infrastruktúra fejlesztése általában a színfalak mögött történik, a fogyasztók ezt nem látják, mégis ez az elosztóhálózatok, valamint magának az energiaátalakulásnak a gerince. Ezek a fejlesztések egy modern, hatékony, digitális hálózat előfeltételei.
Az E.ON összesen 1 milliárd eurót tervez befektetni közép távon a hálózatfejlesztésekre. A megújulókra való átállásnak – különösen napelemek esetében – elengedhetetlen feltétele a hálózat fejlesztése, de ezek a kihívások pontos tervezést és megfelelő szabályozást igényelnek – közölte Guntram Würzberg.
Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár a magyar energiarendszer megújításáról azt mondta, hogy a beruházások révén a magyar fogyasztók sokkal pontosabb információkkal rendelkeznek majd a saját fogyasztásukról, így sokkal tudatosabban tudják majd felhasználni az energiát.
„Országszerte 20 milliárd forintból valósul meg az okosmérők telepítése, ez 290 ezer okosmérőt jelent, ennek több mint felét az E.ON adja”
– fogalmazott az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
A nemzetközi geopolitikai helyzet – háború, szankciós politika – ellenére a zöld átmenetet nem csak meg kell valósítani, de fel is kell gyorsítani. Ebben nagy segítséget jelentenek az uniós források. Erre az átmenetre több mint 2000 milliárd forintot fordítana a kormány – a fejlesztések főképp a villamos energiát és földgázt érintik.
Már több mint 6000 megawattnyi energiát termelnek a napelemek, tehát amikor süt a nap, a napelemek – kiegészítve a Paksi Atomerőművel – már fedezik a hazai energiafelhasználást. A legfőbb kérdés az, hogy a megtermelt energiát hogyan tudjuk eltárolni. Erre, illetve tárolókapacitások létrehozására 200 milliárdot különítettek el különböző pályázatok formájában.
Megdupláztuk a korábbi célszámot 2030-ra, már 12 ezer megawattnyi kapacitást szeretnénk elérni az évtized végére – jelentette ki Steiner Attila, aki hozzátette, hogy vizsgálják a geotermikus energiát és a biogáz szélesebb körű felhasználását is.
Az ellátásbiztonság érdekében alaperőművekre is szükség van, a kormány megkezdi a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását, ahogy továbbra is tervben van Paks II. megépítése is. A kiegyenlítő energia érdekében pedig három gázerőmű is épül.
„Ha ezek megvannak, akkor Magyarország olyan villamosenergia-rendszerrel rendelkezik majd, amely egy robusztus rendszer lesz, be tudja fogadni megújulókat is” – fogalmazott az államtitkár.