Brüsszel kimondta az ítéletet Magyarországról

Az Európai Bizottság szerint a hazai várakozásokhoz képest másként alakulnak a számok.
A magyar gazdaság recesszióban maradt 2023 első felében, ami jelentős csúszást okozott a 2023-as költségvetésben és korrekciót a külső egyensúlyban. Az alacsonyabb nyersanyagárak és az enyhülő finanszírozási feltételek azonban 2024-ben és 2025-ben is támogatják a magyar gazdaság fokozatos fellendülését – állapítja meg az Európai Bizottsági őszi előrejelzésében Magyarországgal kapcsolatban.
Brüsszel szerint az infláció visszaszorul a magas szintről, de a bérek élénk növekedése várhatóan fenntartja az árnyomást – mutat rá az Eurostat adatait elemző Világgazdaság.
A költségvetési hiány az előrejelzések szerint 2023 után is magas marad, tükrözve az elmúlt években elfogadott tartós bevételcsökkentő intézkedések hatását
– teszik hozzá, ezek alapján úgy vélik, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan idén és jövőre is elvéti a kormány a hiánycélt: 2023-ban a költségvetési deficit 5,2 százalék helyett 5,8 százalék, 2024-ben pedig 2,9 százalék helyett 4,3 százalék lesz.
Fokozatosan indul be a növekedés
Várakozásuk szerint a reál-GDP 0,7 százalékkal zsugorodik, de az infláció mérséklődésével fokozatosan helyreáll, ami lehetővé teszi a jelenleg nagyon szigorú monetáris kondíciók enyhülését.
A GDP növekedése az előrejelzések szerint 2024-ben 2,4 százalékra, 2025-ben pedig 3,6 százalékra emelkedik.
A fogyasztást a reáljövedelem-növekedés élénkülése és az elővigyázatossági megtakarítások mérséklése segíti elő. Bár a építőipari beruházásokat továbbra is korlátozza a költségvetési konszolidáció és a magas kamatlábak, de a nagy feldolgozóipari működőtőke-projektek várhatóan fellendítik a gépberuházásokat. Ahogy ezek a kapacitások a termelésbe kerülnek, fokozatosan erősítik Magyarország exportteljesítményét – teszik hozzá.
