Áder János: Jövőre visszaválthatók lesznek az italosüvegek és -dobozok

A vízfogyasztás és az energiafogyasztás növekedésére, illetve az ezzel járó rendkívüli mennyiségű hulladék keletkezésére az egyik válasz a körforgásos gazdaság lehet - mondta Áder János kedden az Esztergomi Szakképzési Centrum diákjai számára tartott, az elektromobilizációt is érintő előadásában. A debreceni akkugyárral kapcsolatban kérdésre válaszolta elmondta: "Elfogadom a legradikálisabb ellenzők adatait, hogy a tervezett akkugyár napi 38 ezer köbméter vizet fog felhasználni, de ez semmilyen formában nem korlátozza a térség vízfogyasztását"
A frisshirek.hu portál pont az a média hiány, ami egy működő demokráciában természetes kellene legyen, éspedig elfogulatlan, naprakész hírek közvetítője közéletről, politikáról, kultúráról, sportról egyaránt. Nálunk nincs és nem is lesz részrehajlás! Hogy ez így is maradjon, kérlek támogasd munkánkat adományoddal, hívd meg ismerőseid, hogy olvassanak bennünket és kerünk, kövess és lájkolj minket a közösségi médiában is.
TámogatásA volt államfő a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnökeként szólt arról, hogy
jövőre Magyarországon is a jelenleginél szélesebb körben visszaváltható lesz az alumínium doboz, az üveg és a PET palack.
Kiemelte: a következő generáció életét végigkíséri majd a népességrobbanás, mivel hetente egymillió ember költözik városokba. Ehhez infrastruktúrát kell építeni, de az erőforrások egyre szűkösebbek - fűzte hozzá.
Tájékoztatása szerint a népesség növekedésével duplázódik a vízfogyasztás, az energiafogyasztás pedig háromszorosára növekszik.
Ekkora mértékű növekedés nem tartható fenn, és rendkívüli mennyiségű hulladék keletkezésével jár együtt: például a világ élelmiszer-termelésének egyharmada szemétben végzi - mondta Áder János, aki a probléma egyik megoldásának a körforgásos gazdaságot nevezte, ahol az előállított termékekből életpályájuk végén kinyerik a hasznosítható anyagokat.
Kijelentette:
a klímavédelem egyik legfontosabb célkitűzése a közlekedés zöldítése, mert ez felel a kibocsátás 20 százalékáért.
Magyarországon a kormány döntése alapján
2030-tól a 20 ezer lakosnál nagyobb városokban csak elektromos buszok közlekedhetnek
- közölte Áder János.
Az MTI összefoglalójában a debreceni akkumulátorgyárról kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a hatóságoknak a beruházás előtt, alatt és a működés közben is szigorúan ellenőrizni kell és be kell tartatni az összes környezetvédelmi szabályt. Ismertette: a debreceni városvezetés adatai szerint az üzem tisztított szennyvizet vesz igénybe, és azt jórészt hűtésre használja fel.
"Elfogadom a legradikálisabb ellenzők adatait, hogy a tervezett akkugyár napi 38 ezer köbméter vizet fog felhasználni, de ez semmilyen formában nem korlátozza a térség vízfogyasztását"
- tette hozzá.
Előadásának végén a volt köztársasági elnök több, magyar fiatalok által feltalált eljárást ismertetett, amelyek elvégzik a műanyagok lebontását, az ételek komposztálását vagy a felhasználók hálózatba szervezésével hasznosítják a nap végén el nem adott élelmiszereket.
Fotó: Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke fenntarthatósági témájú előadást tart az Esztergomi Szakképzési Centrum három iskolájának diákjai részére 2023. március 28-án. MTI/Bodnár Boglárka