A tárca a Twitteren közzétett rövid tájékoztatásban nem részletezte a kiképzésre érkezett ukrán harckocsizók számát. Az ismertetéshez mellékelt két fotón az látszik, hogy az ukrán kontingens civil ruhás tagjai a brit királyi légierő (RAF) egyik Airbus A330 Voyager repülőgépéből szállnak ki egy meg nem nevezett nagy-britanniai katonai repülőtéren.

A tájékoztatás szerint ukrán harckocsizók érkeztek Nagy-Britanniába, ahol elkezdődik kiképzésük „az Oroszország elleni folytatódó harcra” - adta hírül az MTI.

A brit kormány a nyugati NATO-szövetségesek közül elsőként hozott döntést páncélosok ukrajnai szállításáról. A Downing Street január 15-én jelentette be, hogy Ukrajna 14 Challenger 2-es harckocsit kap Nagy-Britanniától, miközben a fegyverszállítási csomagban szerepel hozzávetőleg harminc AS-90-es önjáró löveg is.

A Challenger 2 brit tervezésű és gyártású, 120 milliméteres löveggel felszerelt, 75 tonna össztömegű harckocsi, amely 1998 óta áll hadrendben a szigetország hadseregében. A Challengerek nehezebbek az orosz haderőben rendszeresített tankoknál, egy tankhoz négyfős legénység tartozik, szemben az ukrán harci tankok háromfős kezelő személyzetével. Fegyverzetük megvédi ezeket a harcjárműveket a közvetlen csapásokkal szemben. Ismertetőjelük az is, hogy nem NATO-standard lőszereket használnak harc közben. A Challengereket - melyek a brit haderő első számú harci tankjai - az 1990-es években gyártották, lényegesen fejlettebb technológiát képviselnek, mint az ukrán haderő jelenlegi tankjai - írja a BBC.

Az ugyancsak brit tervezésű és gyártású, 45,7 tonna önsúlyú AS-90-es önjáró lövegeket 1992-ben rendszeresítették a brit fegyveres erőknél.

A londoni miniszterelnöki hivatal már a bejelentéssel egy időben közölte, hogy napokon belül megkezdődik az ukrán katonák kiképzése a Challenger 2-es harckocsik és az önjáró lövegek üzemeltetésére, részeként annak a programnak, amelynek keretében több ezer ukrán katona kapott nagy-britanniai kiképzést az elmúlt hat hónapban.

Fotó: Super-Hobby. com