Az MTI beszámolója szerint Nagy Márton az Elégtelen verseny és lassú konszolidáció jellemzi a biztosítási szektort címmel megtartott előadásában azt emelte ki, hogy a szabályozás aktívabb lesz a következő hónapokban annál, mint ami eddig volt.

Több egyeztetés lesz, a piacnak ez jobb állapotot fog eredményezni és az ügyfelek jobban járnak. A biztosítói szektor többet fog dolgozni a tárcával

- szögezte le a miniszter. A szektor ugyan stabil, de nem használja ki a lehetőségeit, ebből ki kell mozdulnia. Az ágazatot stabilan növekvő díjbevételek, viszont folyamatosan csökkenő penetráció jellemzi, ami nem jó, ezzel kilóg a nemzetközi összevetésekből is. Az egy főre eső szerződésállomány alacsonynak számít - részletezte a tárcavezető, hozzátéve, hogy a piaci koncentráció mértéke tovább növelhető.

Hatékonyabbá, de nem váltak olcsóbbá a közvetítők az elmúlt évtizedben

- nevezett meg egy problémát Nagy Márton. A magyar tulajdon arányában nőttek a díjbevételek, de jelentős növekedés az idén várható, amikor az Aegon és az Union miatt nő az állami tulajdon aránya - ismertette.

Az állam be fog lépni a biztosítási piacra

- jelentette ki a miniszter, ez azonban nem jelenti azt, hogy tartósan, de a konszolidációt elő fogja segíteni. Jelenleg kedvezőtlen külső gazdasági környezetben kell működni.

A magyar GDP 4,5-5 százalék között nőhet idén, jövőre pedig alig 1 százalékkal

- mondta el Nagy, majd arról is beszélt, hogy több sokkhatás éri a lakosságot, és a vállalati szektort egyaránt, így az emelkedő energiaárak, magas kamatok, nagyobb nyersanyagárak, mindezek pedig lassuló növekedéshez vezetnek.

Az európai gazdaság már a válság előtt elvesztette versenyképességét, lemaradt az Egyesült Államok és Kína mögött

- értékelte a világban zajló folyamatokat meglátása szerint a tárcavezető, aki azt is megjegyezte, hogy Európában mind a földgáz, mind a villamos energia ára magasabb, mint a tengerentúlon, jelenleg a különbség nagyjából ötszörösre tehető. Miközben egyes iparágak, így a vegyipar, vagy a műtrágyagyártás eltűnhetnek, és veszélyben van a papíripar is - figyelmeztetett. Ez olyan átrendeződéshez vezethet, ami elér majd más iparágakat, például az autóipart, amelyre az uniónak szerinte még nincs kezelési terve.

Az infláció általánosan emelkedik a világban, Európában jelentősebben. Több évtized óta nem látott magas szinteken van a fogyasztói árindex, ami "egy-két évig még biztosan" marad

- jelentette ki Nagy Márton, relativizálva ezzel a kiugróan magas magyar általános drágulást. Mindezek miatt nehéz évtizedek elé néz Magyarország is - folytatta -, és kérdésnek nevezte, hogy az európai versenyképességi lemaradásból hogy fog tudni kimaradni az ország.

Megfeszített munka folyik jelenleg

- kommentálta a miniszter a 2023-as költségvetés tervezését. Erdős Mihály, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) elnöke az eseményen arról beszélt, hogy számos területen és kérdésben kezdtek már egyeztetést a kormánnyal. A magas infláció az elmúlt ötéves átlagot minden területen meghaladó átlagos kárráfordítást okoz, miközben a szektornak a klímakockázatok kezelésével is szembe kell néznie, hiszen a tűzveszély, vagy az aszály miatti biztosítási események megtízszereződtek.

Az aszály miatti kárkifizetés idén több mint 40 milliárd forint volt, ami az agrárdíjbevételek duplája, míg 2021-ben alig 10 milliárd forintot tett ki

- jelentette ki összegzően Erdős, miközben a biztosítók idén nagyjából 50 milliárd forint extraprofit adót fizetnek be az előzetes adatok szerint, tette hozzá az elnök, megjegyezve, hogy a piaci szereplők nyereségessége várhatóan jelentősen csökken 2022-ben. A MABISZ jövő januárban kampányt indít az alulbiztosítottságról, és felhívják a figyelmet az értékálló biztosítások kialakításának fontosságára - zárta beszédét a szervezet vezetője.

A kiemelt kép forrása: MTI / Koszticsák Szilárd