A 2020 májusában elfogadott 33. § megszüntette annak lehetőségét, hogy a transz és interszex személyek megváltoztassák nemüket, illetve nevüket a hivatalos irataikban. A törvény elfogadása óta a Háttér Társaság tanácsadással, beadványszerkesztéssel, illetve jogi képviselettel segíti az érintetteket – írta a Frisshíreknek küldött közleményében a szervezet.

A 33. § a születési nem megváltoztatásának tilalmát mondja ki azokban az ügyekben is, ahol az ügyfelek a nem- és névváltoztatási kérelmüket a törvény hatálybalépése előtt nyújtották be. A Háttér Társaság érdekérvényesítő munkája eredményeképp 2021 tavaszán az Alkotmánybíróság (AB) megállapította, hogy alaptörvény-ellenes a transznemű emberek nemének jogi elismerését visszamenőleg betiltani, hiszen az a visszaható hatályú jogalkotás tilalmába ütközik. 2021 őszén újabb határozatban mondta ki az AB, hogy a korábbi döntése minden, a 33. § hatálybalépése előtt indult ügyben alkalmazandó, Budapest Főváros Kormányhivatala azonban még egy évig harcolt a kérelmek elbírálása ellen.

Habár a Kormányhivatal számára minden adott, hogy lefolytassa az eljárásokat a kérelem benyújtásakor hatályos jogszabályoknak megfelelően, a hatóság minden ügyben szakértői vizsgálatot rendel el és annak megállapításától teszi függővé a döntését. Teszi mindezt úgy, hogy a támogató orvosi szakvélemények az eredeti kérelemnek is részét képezik.

A szükségtelenül elhúzódó, és az ügyfelek számára minden szempontból megterhelő eljárást követően a Kormányhivatal a héten végre értesítette az ügyfél születési helye szerinti anyakönyvvezetőt, hogy vezesse át a nem és név megváltoztatását az anyakönyvben. Az érintettek ezt követően kérhetik az új születési anyakönyvi kivonatukat és az alapján kiállított új okmányaikat.

Nagyon izgultam, és amikor elolvastam a levelemet, nem akartam elhinni, hogy végre sikerült. Örömkönnyek jöttek belőlem. Nem tudom elmondani, hogy mennyire boldog vagyok. Végre elértem, amit szerettem volna, még ha erre négy évet kellett várnom. Tényleg nagyon boldog vagyok és hihetetlen érzés ez most számomra

- reagált a döntésre az egyik érintett.

Felbecsülhetetlen érzés az, amikor végre az a név és nem áll a személyidben, ami valójában is vagy. Van bennem egyfajta győzelmi érzés, és úgy érzem, végre indulhat az életem. Nem kell többet szégyenkeznem, hogy furcsán néznek majd a személyimet elkérő emberek a leghétköznapibb esetekben. Úgy gondolom, ezt mindnyájan megérdemeljük, hiszen mi is csak élni szeretnénk az életünket kellemetlenségek nélkül

- osztotta meg érzéseit a másik ügyfél.

Hatalmas siker, hogy a BFKH végre elbírálta két ügyfelünk kérelmekét és utasította az anyakönyvvezetőket a nem- és névváltoztatás átvezetésére. Az elmúlt évek eljárásai jól mutatják, miként próbálják meg a jog végrehajtására hivatott szervek - itt elsősorban a kormányhivatal - hátráltatni az AB és az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntéseiben lefektetett, mára megkérdőjelezhetetlen emberi jogi normák érvényesülését

- mondta Polgári Eszter.

A Háttér Társaság Jogi Programjának munkatársa emlékeztetett arra, hogy minden embernek elidegeníthetetlen joga van az önazonosságát kifejező saját névhez, amit a mai Alkotmánybíróság is kimondott még 2018-ban. Az Alaptörvényben védett egyenlő emberi méltóság joga alapján nemcsak a név, hanem a nem megváltoztatásához is joga van a transznemű embereknek.

Nagyon boldogok vagyunk, hogy két transz ember hamarosan már olyan iratokkal élheti a mindennapjait, amelyek tükrözik az identitásukat. Folytatjuk munkánkat, ez a két eljárás megerősítette, hogy a 33. § hatálybalépése előtt indult ügyekben sok türelemmel és kitartással elérhető a régóta várt pozitív döntés. Célunk, hogy a nem jogi elismerése ismét mindenki számára elérhetővé váljon

- hangsúlyozta Polgárdi Eszter.

„A Háttér Társaság tovább folytatja a küzdelmet a jogsértő transzfób törvények ellen, hiszen mindannyiunknak jogunk van méltóságban és biztonságban élni”

– tette hozzá Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője.

Fotó: Háttér Társaság facebook